Monday, September 15, 2008

Rainbow Groceries


I have never purchased this amount of food at one time. Usually my grocery bill averages $30 every two weeks. This is $200 worth of food. Granted this is includes a lot of stuff we needed and will use. I just couldn't believe how quickly food adds up for two people.


3 comments:

Mattie said...

$30 every two weeks?!! What were you eating? Ramen and mac 'n cheese?

Emily Hallinan said...

I don't really cook . . . so yes mac 'n cheese, pasta salads . . . things that would last me for a few days.

Kristan said...

Wow $30 every two weeks is kind of amazing. We average about $40 every week, but we cook half the week and occasionally a bill will spike for things like spices or fruit.

Mmm, mac 'n cheese...